Mistrz Moy Lin Shin

Moy

Chiny

Mistrz Moy Lin Shin urodził się w 1931 r. w południowych Chinach – zmarł
w Kanadzie, w Toronto 6 czerwca 1998. Był taoistycznym mnichem, nauczycielem
i instruktorem Tai Chi. W dzieciństwie i młodości miał bardzo poważne problemy zdrowotne i z tego względu został przez rodziców oddany do klasztoru, gdyż tylko tam miał szansę na przeżycie i ewentualne odzyskanie zdrowia. W klasztorze studiował religijną i filozoficzną stronę taoizmu, jak również zdobył wiedzę
i umiejętności w chińskich sztukach walki.

Hong Kong

W 1949 r. wraz z rodziną uciekł przed komunistami do Hong Kongu, gdzie został uczniem Mistrza Leung Ji Pang, wybitnego instruktora Lok Hup, Tai Chi i innych sztuk. Mistrz Leung przybył do Hong Kongu z Szanghaju gdzie w Akademii Sztuk Walki Jingwu był szanowanym praktykiem stylu Wushu Orli Pazur.  W swoim późniejszym życiu Mistrz Leung poświęcił swoją energię wewnętrznym stylom, takim jak Lok Hup. Wizualnie elegancka i wewnętrznie potężna forma Lok Hup odegrała szczególną rolę w syntezie Taoistycznej Sztuki Tai Chi Mistrza Moy.

Mistrz Moy przez wiele lat trenował z Mistrzem Sun Dit, kolegą Mistrza Leung, znanym szczególnie z umiejętności pchających dłoni.
W tym czasie Mistrz Moy spotkał również Mistrza Qigong, który był pustelnikiem i normalnie nie przyjmował uczniów. Jednak ten pustelniczy mnich ulitował się nad  Mistrzem Moy i zaczął go uczyć. Z biegiem lat stan zdrowia Mistrza Moy stale się poprawiał.

To właśnie w tym okresie codziennej pracy nad swoim zdrowiem Mistrz Moy poprosił o pomoc Guanyin (w ludowej religii chińskiej bogini miłosierdzia, litości i płodności).  Ślubował, że będzie przez całe życie pomagał innym i ciężko pracował, aby pojąć prozdrowotną istotę sztuk wewnętrznych, które studiował. Zanim w 1970 r. wyemigrował do Kanady, był zaangażowany w działalność Instytutu Yuen Yuen, tradycyjnej świątyni trzech religii w Hong Kongu. W 1968r. był współzałożycielem taoistycznej świątyni Fung Loy Kok na Nowych Terytoriach w Hong Kongu.

Kanada

W Kanadzie założył kilka organizacji, które miały na celu przybliżenie społeczeństwu korzyści płynących z Taoistycznej sztuki Tai Chi
i zapoczątkował niezliczone działania charytatywne. Cały czas pracował nad stworzeniem globalnej organizacji pomagającej innym. Rozpoczął program „Żywność dla bezdomnych”. Wprowadził zajęcia z Taoistycznej Sztuki Tai Chi dla osób z HIV/AIDS.  Osobiście kierował zbiórką funduszy na budowę Health Recovery Centre w pobliżu Orangeville (Ontario), gdzie osoby z problemami zdrowotnymi mogły uczestniczyć w specjalnych programach.

Wyjątkowym osiągnięciem Mistrza Moy było stworzenie organizacji, która była nośnikiem taoistycznych celów oswajania serca, pomagania innym i kultywowania współczucia. Zapytany kiedyś, dlaczego nazwał ten styl „Taoistycznymi Sztukami Tai Chi” Mistrz Moy odpowiedział, że mógł go nazwać „stylem Moy”, co jest częstą praktyką przy nadawaniu nazw nowym wariantom w świecie Tai Chi. Zdecydował się jednak nazwać go „taoistycznym”, aby mocno zaznaczyć jego pochodzenie z tradycji taoistycznej.

„Nie uczymy się taijiquan, czy zestawu bokserskiego Tai Chi; uczymy się Tai Chi, Wielkiego Ostatecznego. Symbol Yin i Yang Tai Chi zawiera w sobie Wszechświat i wyjaśnia jego funkcjonowanie. Podobnie 108 ruchów zestawu sztuk Taoistycznego Tai Chi odzwierciedla Wszechświat w naszych ciałach i może wzmocnić działanie tego Wszechświata wewnątrz.”

Mistrz Moy Lin Shin

Stworzył największą na świecie organizację Tai Chi, która rozrosła się do ponad 400 lokalizacji w ponad 20 krajach
w momencie jego śmierci.

Stworzył świadomość społeczną korzyści z Tai Chi dla zdrowia wśród ludzi poza Chinami.

Stworzył ducha wolontariatu w nauczaniu Tai Chi. 

 Wizja Mistrza Moy

Świat bez cierpienia z powodu choroby poprzez praktykę Tai Chi.